Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi Tanıtıldı ve Özellikleri

huawei_isletim_sistemini_tanitacak_h576337_507af

Huawei Geliştirici Konferansı‘nın ilk tanıtılan ürünü Huawei’in kendi işletim sistemi, HarmonyOS oldu. Bu yazımızda Huawein yeni işletim sistemi HarmonyOS hakkında konuşacağız.

Çinli Teknoloji firmsı Huawei, ABD baskısı ile Android Lisansı iptal edilmesinin üzerine şirket ve kullanıcılar tarafından sorun olması ile Huawei kendi işletim sisteminin bir kaç aya hazır olacağı hakkında açıklama yapmışlardı.

Konferans başladıktan sonra Huawei kendi işletim sistemini medyaya tanıttı. Peki bizi n gibi özellikler bekliyor hadi biraz bundan bahsedelim.

Biraz Huawei Hakkında Konuşalım

Huawei Technologies Co. Ltd., kısa adıyla Huawei, merkezi Çin’in Shenzen şehrinde bulunan, Çin menşeli ve çok uluslu bir şirketir. Huawei, 2012 yılı itibarıyla, Ericsson’u geçerek dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticisi konumuna gelmiştir

Huawei yeni işletim sistemi HarmonyOS’un Özellikleri

harmonyOS

HarmonyOS, Çince’de HongmengOS olarak karşılanıyor. Bu isim de zaten daha öncelerden defalarca belirtilmişti. Çin pazarına özel olarak HongmengOS kesinleşmiş oldu. Aşağıda Huawei’nin yeni işletim sistemi hakkında bir çok özelliği sizler sunduk keyifli okumalar dileriz.

Her Cihazda Çalışabilen Bi İşletim Sistemi!

her cihazda çalışacak

Huawei, ece Telefonlarda değil de içinde işlemciye dahip olan her teknolojik üründe bu işletim sistemi HarmonyOS Kullanılabileceğini açıkladı. Huawei’nin Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, bu işletim sisteminin çok geniş bir alanda kullanılabileceğini ve mikrokernel çekirdek tabanlı ilk işletim sistemi olduğunu söyledi.

Açıklamalarında HarmonyOS’un hangi ürünlerde kullanılabileceğinden de bahseden Yu, bu işletim sisteminin akıllı telefonlar ve akıllı televizyonlar gibi gelişmiş ürünlerden basit sensörlere kadar her üründe kullanılabileceğini açıkladı. Ayrıca akıllı hoparlörler, tabletler, otomobiller, bilgisayarlar, akıllı saatler ve kablosuz kulaklıklar da Harmony OS işletim sistemini kullanabilecek.

Android Uygulamalar Desteklenecek !

En merak edineln konu sanırsam bu . Yu bu konuda, HarmonyOs’un çok geniş bir sistem desteğine sahip olduğunu söyledi. Yu’nun dediğine göre HarmonyOS; Android,Linux ve HTML5 tabanlı her geliştirilen uygulamayı sorunsuzca destekleyebilceğini Ayrıca bu işletim sisteminin geliştirilmesinde Java,Kotlin,JavaScript,C ve C# gibi yazılım dillerini kullanılabileceğini de ekledi.

Son Olarakta Yu, “Şu an tüm akıllı telefonlarımız HarmonyOS’a geçiş için hazır ancak bunu yapmayacağız.” diyen Yu, yaşanan her şeye rağmen Google’a bağlı kalmak istediklerini söyledi.

Aşağıda Mavi bağlantıya tıklayarak başka bir yazımıza İnstagram’daki En Çok Beğenilen Fotoğraflara Göz Atabilirsiniz Listenin 1.Sırası Gerçekten Sizi Şaşırtacağına Eminim.

Bir Cevap Yazın