VPN Nedir? VPN Nasıl Kullanılır? VPN İndir

vpn nedir
vpn nedir

VPN, yani Virtual Private Network kısaca internete başka bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir. Bu yazımızda da vpn nedir, vpn nasıl kullanılır hakkında konuşacağız.

Sanal özel ağ, uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan internet teknolojisi. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için, VPN kullanarak ağa bağlanan bir cihaz, fiziksel olarak bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabilir.  VPN bağlantınızı güvenli hale getirir. VPN Ayrıca girmesi yasaklanan sitelere girmeyi de yarar. Wikipedia vs gibi sitelere girebilirsiniz.

Ancak şöyle bir sorun var ki VPN hizmeti sağlayan firmalar size bir deneme süresi verir daha sonra bunun limitsiz, hızlı bir hizmet şeklinde devam ettirmeniz için sizden ek ücret olarak belli bi fiyat isterler. Aylık Yıllık olarak ücretlendirilebilir. İnternetten VPN Firmalarını inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda bağlandığınız sunucu muhtemelen farklı ülkelerden olacağından PİNG sorunu yaşayabilmeniz olasıdır.

vpn ne işe yarar

Vpn i anlatan en iyi görsel bu olmalı.

VPN Ne İşe Yarar

 1 )Yasaklı Sitelere Giriş

Bildiğiniz üzere geçmiş zamanlarda Youtube, Twitter gibi yüksek trafiğe sahip legal sitelerin bile yasaklandığını gördük. Özellikle bu durumlarda insanlar VPN programlarını, hizmetlerine büyük ölçüde ihtiyaç duyuyor. VPN sizin adresinizi başka bir ülkede gibi göstererek ve verileri şifreleyerek gönderdiğinden herhangi bir yasaklama veya kısıtlamaya uğramadan bağlanmanızı sağlıyor.

2) Dosya indirmek (Torrent gibi gibi…)

Bildiğiniz gibi ülkemizde çoğu Torrent sitesi yasaklı. Bunun sebebi yapılan yasadışı dosya indirmeleridir. Dosya indirirken her ne kadar hızınızı yavaşlatsa da VPN kullanmanız güvenliğiniz açısından daha sağlıklı olacaktır. Şahsen ben kullanmıyorum.

4) Her Türlü Gizlilik, Güvenlik

İnternet kullanımınızda güvenlik önemli bir unsurdur. Özellikle banka bilgileriniz gibi önemli bilgilerinizin 3. şahısların eline geçmemesi için VPN programlarını tercih edebilirsiniz. Bu programlar sayesinde verileriniz şifreleneceğinden kötü niyetli kişiler bilgilerinize kolayca erişemeyeceklerdir.

Yazımızın Sonuna geldik mavi bağlantıya tıklayarak 5 Soruda Hangi Telefon Modeli Senin için Yaratılmış Adlı Testimize Ulaşabilirsiniz. TeknoJoinOn.

Bir Cevap Yazın