Netflix Haftada 24 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Günümüzün En Çok Kullanılan, Sevilen Diz i& Film İzleme Platformu Olan 1 Haftada 28 Milyar Netflix Değer Kaybetti.

netflix değer kaybetti

Holywood Reporte’ın haberine göre Netflix, Salı gecesi Amerikada ilk defa hisse adet fiyatı 307 dolara kadar geriledi. Bu süreçte yaklaşık 2 Milyar Dolar netflix değer kaybetti.

netflix değer kaybetti

Geçen hafta ise hisse adet fiyatı 362 dolar olan Netflix, şimdiki hisse fiyatı ise 307 dolara kadar gerilemiş bulunmakta. Netflix bir haftalık düzende yaklaşık 24 Milyar Amerikan Doları yani türk parası ile 137 Milyar Lira Zarar Ettii. Hisselerdeki düşüş hala devam etmekte. Netflix değer kaybetti ama bu açığı kapatacağına emim.

Netflix ise ABD’deki abonelik fiyatlarında yapılan fiyat artışını hisselerdeki düşüşe neden gösterdi. ABD’de %13 ile %18 arası bir fiyat artışına giden Netflix, ABD’de en popüler paketini aylık 13 dolardan satışa sunuyor.

Netflix, Türkiye dahil 20 ülkede abonelik fiyatlarında artışa yön vermişti. Ülkemizde 15,99 TL olan temel üyelik paketinin fiyatı 17,99 TL; 27,99 TL olan standart üyelik paketinin fiyatı 29,99 TL ve 39,99 TL olan özel üyelik paketinin fiyatı 41,99 TL olarak değişmişti.

Netflix Nedir?

Netflix Inc., film-dizi yapımcılığı ve dağıtımı alanında iştigal eden Amerika kökenli kuruluş. 1997 yılında Kaliforniya’da Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kuruldu. İnternet üzerinden gerçek zamanlı veri akışı ve video-on-demand ile posta yoluyla DVD dağıtımı alanlarında uzmanlaştı. Adı, İngilizce internet anlamına gelen “net” ve Amerika’da günlük konuşma dilinde “filmler” anlamına gelen “flicks” kelimesinden türetildi.

Netflix’in ilk iş modeli DVD satışı ve kiralama üzerineydi. Ancak şirketin kuruluşundan yaklaşık bir yıl sonra Hastings, posta yoluyla DVD kiralamaya odaklanmak üzere DVD satışlarını durdurdu. 2007’de Netflix, akışkan medya aracılığıyla internet üzerinden film izleme olanağı sunarak iş alanını genişletti. 2010’da Kanada’ya açıldı ve zaman içinde veri akışı servisi büyümeye devam etti. Ocak 2016 itibarıyla Netflix 190’dan fazla ülkede hizmet vermektedir.

Netflix, 2013’te House of Cards adlı ilk dizisiyle içerik üretmeye de başladı. O günden bu yana film ve televizyon dizisi üretimlerini hızla artırdı. Şirket, 2016’da 126 orijinal dizi ve film yayımladı. Bu rakam, ücretli Amerikan televizyon kanallarının tümünün daha fazladır. netflix değer kaybetti

Ocak 2019 itibarıyla Netflix’in dünya çapında 139 milyon, Türkiye’de ise 65 bin abonesi bulunmaktadır.

Yazımızın sonuna geldik bu yazımızda netflix değer kaybetti hakkında bi yazı yazdık.

Bir Cevap Yazın